• Mamy TO :)

          • 05.11.2024
          • W dniach 15-17 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej nad morze w ramach programu "Podróże z klasą". W ciągu tych trzech dni odwiedziliśmy trzy wyjątkowe miejsca, które pozwoliły nam zgłębić wiedzę na temat historii i kultury Polski.

            Pierwszym przystankiem było Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie mieliśmy nie tylko okazję zwiedzić stałą ekspozycję, ale także uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej. Podczas zajęć uczniowie poznali historię polskiej floty wojennej oraz dowiedzieli się, jak wygląda służba na okrętach wojennych. Po wizycie w muzeum uczniowie podziwiali okręty i statki zacumowane w pobliskim porcie oraz panoramę Trójmiasta.

            Następnego dnia udaliśmy się na Westerplatte oraz do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. To monumentalne i nowoczesne muzeum poruszyło wszystkich swoją ekspozycją, która w sposób szczegółowy opowiada o losach Polski i świata podczas największego konfliktu zbrojnego w historii. Uczniowie mieli okazję zobaczyć unikalne eksponaty, zdjęcia i dokumenty. Wystawa była przygotowana w sposób, który poruszał i zachęcał do refleksji nad trudnymi tematami, jakimi były wojna, okupacja oraz walka o wolność.

            Ostatniego dnia naszej wycieczki odwiedziliśmy Zamek w Malborku, jeden z największych zamków gotyckich w Europie. Uczniowie mieli okazję przenieść się w czasie i poczuć atmosferę średniowiecza. Zwiedzaliśmy nie tylko imponujące sale zamkowe, ale także zobaczyliśmy zbrojownię oraz piękne krużganki. Przewodnik opowiedział nam historię zamku, który przez wieki pełnił funkcję siedziby zakonu krzyżackiego.

            Wycieczka była pełna wrażeń i stanowiła doskonałą lekcję historii w terenie. Uczniowie wrócili z niej bogatsi o nową wiedzę i wrażenia, które na długo pozostaną w ich pamięci.

             

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 23.10.2024
          • W Dniu Edukacji Narodowej życzymy wszystkim, aby edukacja była źródłem inspiracji, a każdy dzień przynosił nowe odkrycia. Niech wiedza będzie kluczem do lepszej przyszłości!

            Dziękujemy Wam, drodzy uczniowie, za Waszą energię, ciekawość i zaangażowanie. To Wy sprawiacie, że każdy dzień w szkole jest wyjątkowy!

          • Wycieczka do Łodzi :)

          • 15.10.2024
          • Wycieczka do łódzkiego Orientarium to doskonałe połączenie lekcji przyrody ze zwiedzaniem. Dodatkową niespodziankę sprwiła cudna pogoda.

          • Dzień Chłopaka

          • 02.10.2024
          • Dzień Chłopaka w Kazimierzu Dolnym? Dlaczego nie?!! Fantastycznie spędzony dzień na poznawaniu historii miasta i legend z nim związanych. Zwiedzanie wąwozów i ruin zamku. Łapiemy ostatnie ciepłe dni.

          • Słoneczna środa

          • 29.09.2024
          • Dzisiaj zajęcia na świeżym powietrzu  🍂🍁🍄🌻🪵🌳🪹  odwiedziliśmy Ścieżkę Przyrodniczo-Kulturową w Hucie Garwolińskiej. Miło spędzony czas na łonie przyrody zakończyło ognisko 🔥 i zajęcia sportowe 💪⚽

          • NARODOWE CZYTANIE

          • 29.09.2024
          • W czwartek 19 września nasza szkoła włączyła się w akcję „Narodowe Czytanie” zorganizowaną przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Garwolinie. Fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego w imieniu pani dyrektor Moniki Tarczyńskiej czytała pani Danuta Durys.

          • Czy to już koniec lata?

          • 26.10.2022
          • Wszystko wskazuje na to, że lato powoli się z nami żegna. Gorące wakacje są już tylko wspomnieniem.  Czas od zakończenia roku szkolnego do rozpoczęcia nauki minął w mgnieniu oka. Niektórzy nie mogli już doczekać się pierwszego dzwonka, inni nie są z tego powodu zbyt zadowoleni. Tak czy owak, 1 września uczniowie naszej szkoły rozpoczęli nowy rok szkolny.  Uśmiechnięci, w galowych strojach uczestniczyli w uroczystym apelu oraz spotkaniu z dyrekcją i wychowawcami.


            Początek roku szkolnego 2022/2023 w tym roku  przypadł na 1 września (czwartek).

            W naszym kraju rok szkolny zwykle rozpoczyna się 1 września. Wyjątek stanowią lata kiedy ta data wypada w piątek, sobotę lub niedzielę.  W takiej sytuacji pierwszy szkolny dzwonek usłyszymy dopiero w poniedziałek. Tego dnia nie odbywają się zajęcia. Jest za to mnóstwo wrażeń, wspomnień i opowieści po właśnie zakończonych wakacjach.

            Początek roku szkolnego w innych krajach

            W krajach na całym świecie istnieje wiele tradycji związanych z tym ważnym wydarzeniem. Np. w krajach niemieckojęzycznych miłym zwyczajem na zakończenie wakacji jest ogromny rożek wypełniony słodyczami,  który dzieci otrzymują na  osłodę końca wakacji. Zwyczaj obdarowania dzieci prezentami istnieje również w Indiach, a ponieważ rozpoczęcie roku ma tam miejsce późną wiosną, w porze deszczowej, dzieci otrzymują też kolorowe parasole.

            Nieco wcześniej niż w Polsce, bo już w połowie sierpnia do szkolnych ławek wracają uczniowie w Anglii, którzy w ciągu roku szkolnego mają aż trzy semestry. Za to po każdym
            z nich odbywają krótkie ferie.

            Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Australii, gdzie rok szkolny rozpoczyna się na przełomie stycznia i lutego i trwa aż do grudnia. Uczniowie mogą jednak liczyć na więcej przerw w ciągu roku.


            Czy nasze wakacje są długie?

            Wakacje letnie występują we wszystkich systemach edukacji w Europie.  W Polsce trwają one 10 tygodni.  Nasze  wakacje możemy porównać do czeskich, słowackich, szwedzkich
            i finlandzkich. Zajęcia edukacyjne w europejskich szkołach kończą się zwykle między ostatnimi dniami maja a drugą połową lipca. Najczęściej uczniowie rozpoczynają wakacje w połowie czerwca. Najkrótsze wakacje, bo tylko 6 tygodni mają uczniowie niektórych landów niemieckich, Holandii, Anglii, Walii i Lichtensteinu.  Uczniowie tych majów mogą jednak liczyć na większą ilość przerw w ciągu roku szkolnego. Na Łotwie uczniowie odpoczywają przez 13 tygodni, we Włoszech i w Portugalii przez 12-14 tygodni, a w Albanii i Bułgarii  wypoczynek trwa 15 tygodni.

            W Bośni i Hercegowinie uczniowie szkół średnich mają dłuższe wakacje niż ich koleżanki i koledzy z podstawówek. Odwrotnie jest w szkołach w Albanii, Bułgarii i Grecji.

            Wiele państw umożliwia uczniom dłuższy odpoczynek od nauki w czterech okresach
            w ciągu roku. Należą do nich: ferie jesienne, okres Bożego Narodzenia, ferie zimowe oraz ferie wiosenne w okresie wielkanocnym. Długość przerw w poszczególnych krajach jest zróżnicowana. W 11 krajach, w tym w Polce, nie przewidziano przerwy jesiennej, w Czechach, na Słowacji i na Malcie są to tylko 3 dni, ale z kolei w Szwajcarii – 3 tygodnie.


            Kto decyduje o terminie i długości poszczególnych przerw w nauce?

            Najczęściej są to wytyczne władz rządowych. Tak jest m.in. w Czechach, Niemczech, Francji, Holandii, Polsce i Słowenii. W Szwajcarii też o tych sprawach decyduje rząd, ale dla każdego regionu określa inne daty wypoczynku uczniów. W Szwecji i Norwegii ta odpowiedzialność spoczywa na gminach.


            Zobacz jak wypada początek roku szkolnego w kolejnych latach.

            Początek roku szkolnego 2023/2024

            poniedziałek 04.09.2023

            Początek roku szkolnego 2024/2025

            poniedziałek 02.09.2024

            Początek roku szkolnego 2025/2026 

            poniedziałek 01.09.2025


      • Napisz do nas

        Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
        wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
        • Logowanie